logo

انتخاب محل سایدبار

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد.
hello@youremail.com
+1234567890
Fantastic solution

مروری بر کتاب “چگونه به ایده ها دست یابیم؟”

اگر شما طراحی هستید که به جهان فکر می کند و یا مدیر اجرایی که با مفاهیم تجاری تازه دست و پنجه نرم می کند یا تبلیغ کننده ای که در جست و جوی یک راه حل خارق العاده برای فروش محصولاتش می گردد، مهارت شما برای خلق یک ایده خوب برای موفقیت ضروری و حیاتی است. کتاب “چگونه به ایده ها دست یابیم؟” به شما در این راستا کمک خواهد کرد.

Fantastic solution

جک فاستر نویسنده کتاب می گوید”ما در عصری زندگی می کنیم که مملو از اطلاعات است که معمولاً احساس می کنیم در آنها غرق شده ایم، عصری که تقاضا برای ارائه ایده های جدید وجود دارد. ارزش واقعی اطلاعات فراتر از آنکه به ما کمک کند تا دنیای اطرافمان را بفهمیم زمانی مشخص می شود که  ما اطلاعات را با هم ترکیب می کنیم که ایده جدیدی را خلق کنیم- ایده هایی که مشکلات را حل می کنند، ایده هایی که به مردم کمک می کنند، ایده هایی که الهام بخش هستند.” اگر شما نتوانید از شانس وجود اطلاعات برای خلق ایده ها استفاده کنید، آنها را هدر داده اید.

Fantastic solution

در این کتاب نویسنده قبل از توضیح فرآیند ایده یابی و خلق ایده  به تعریف ایده پرداخته است. به نقل از جیمزوب یانگ نوشته شده که “ایده چیزی بیش از ترکیب جدیدی از عناصر و عوامل و ایده های موجود نیست.”

هم چنین فرانچیس اچ کارتنیر می گوید:

” فقط یک راه وجود دارد که  شخص به ایده جدید دست یابد: ترکیب و پیوستگی دو ایده که اکنون وجود دارند و ایجاد ارتباط اجباری بین آنها به شیوه ای که بتوان رایطه آنها را کشف کرد(ارتباطی که قبلاً از آن آگاه نبودیم”.

Fantastic solution

با ارائه تعاریف مختلف از ایده،  کتاب حاضر شیوه هایی برای دست یابی به ایده ها و خلق آنها را مطرح می کند. اگرچه تاکنون شیوه های مختلفی برای خلق ایده پیشنهاد شده است. اما هیچ کدام به توضیح شرایطی که بایستی در آن قرار گرفت تا بتوان این گام ها را برداشت نپرداخته اند. اگر شما در شرایط مطلوب ایده پردازی قرار نگیرید دانستن گام ها برای خلق ایده به شما هیچ کمکی نخواهد کرد. کتاب ” چگونه به ایده ها دست یابیم؟” در اولین بخش به معرفی ۱۰ راه برای ایده پرداز کردن مغز پرداخته که شامل موارد زیر است:

Fantastic solution

۱) شوخ طبع باشید:

شوخ طبعی اساس خلاقیت است. در واقع اتحاد غیرمنتطره دو فاکتور غیرمشابه  برای شکل دهی به یک کل که تفاوتی خلق کند. مثل  پایه گذاری مکتب نگارش خیالی که منتج از کنار هم قراردادن رؤیا و هنر است.

Fantastic solution

۲) شبیه بچه ها باشید:

 اگر توانستید شگفتی دوره کودکی را تجربه کنید حتماً نابغه بودن را تجربه خواهید کرد. من بالغ درون شما هردو طرف خیابان را می بیند و از خیابان با احتیاط می گذرد ولی کودک درون شما در خیابان ها بازی می کند.

Fantastic solution

۳) مستعد فکر و ایده باشید:

حتماً کلمه افراد مستعد حادثه را شنیده اید. روان شناسان می گویند این افراد بطور ناخودآکاه باعث به وقوع پیوستن حوادث می شوند.این موضوع درباره افراد مستعد ایده هم وجود دارد. آنچه این افراد را از بقیه افراد متمایز می کند این است که آنها می دانند ایده ها وجود دارد و می توانند این ایده ها را بیابند.

Fantastic solution

۴) موفقیت را تصور کنید:

 تصور نکنید که ایده را بدست خواهید آورد. تصور کنید که در حال حاضر آن ایده را دارید و به خاطر آن مورد تحسین و تشویق قرار می گیرید.

Fantastic solution

۵) از شکست لذت ببرید:

 تنها راهی که شما متوجه می شوید از مسیر اصلی خارج شده اید شکست خوردن است.

دو مثال جالب کتاب داستان ادیسون و نحوه رویارویی او با ناکامی هایش است. که می گوید من شکست نخوردم و فقط ده هزار راهی که به کارم نیامدند را یافتم. دیگری هم اینکه شرکت ناسا برای انتخاب فضانوردهایش در جست وجوی افرادی است که در پیشینه شغلی شان شواهدی از شکست داشته باشد.

Fantastic solution

۶) کنجکاو باشید:

اگر قبول کنیم که ایده چیزی بیشتر از ترکیب ایده های قدیمی نیست پس باید نسبت به داشتن آگاهی به موضوعات مختلف در زندگیمان کنجکاو باشیم. از زندگی آندره ژید نقل شده است که او تلاش می کرد در طول یک ماه یک کتاب درباره موضوعی که به آن هیچ علاقه ای نداشت بخواند. رهایی از فعالیت های تکراری روزانه و هنر نگاه کردن از توصیه های نویسنده این کتاب است. در آخر این بخش از کتاب، نویسنده عمیقاً از خوانندگان کتاب می خواهد که امروز کاری متفاوت انجام دهند. کاری که آنها را از نقطه مرگ که همان عادات تکراری در زندگی روزمره است رها شوند.

Fantastic solution

۷) شجاع باشید:

 خیلی مواقع ترس از قبول نشدن باعث می شود که نتوانیم ایده ها را بیان کنیم. نویسنده با یادآوری چند نکته سعی می کند به افراد کمک کند: اول اینکه بدانند همه می ترسند و ایده خوب و بد وجود ندارد و آنچه مهم است نحوه اجرای آن است. سومین نکته اینکه ایده آخر راه نیست و ممکن است سرآغاز شروع راه ها و ایده های جدید باشد. در نهایت اینکه هیچ کس به خاطرداشتن تعداد زیادی از ایده ها مورد انتقاد قرار نمی گیرد.

Fantastic solution

۸) کارها را بصورت تیمی و با انرژی پیش ببرید:

 دراین مرحله توصیه نویسنده به خوانندگان کتاب این است که اگر به مشکلی برخورد کردید از تعدادی از دوستانتان درباره اش سؤال کنید و از آنها بخواهید به شما کمک کنند.

Fantastic solution

۹) شیوه تفکرتان را مورد بازبینی قرار دهید:

در این بخش نویسنده با معرفی شیوه های مختلف تفکر، از مخاطبین خود می خواهد از شیوه های مختلف در موقعیت های مختلف بهره برند. توصیه می کند که محدودیت هایی که در دنیای واقعی وجود ندارد را متصور نشوند.

Fantastic solution

۱۰) یاد بگیرید که چگونه ایده ها را ترکیب کنید:

 در ابتدا در جست و جوی شباهت ها باشید و در ادامه قوانین را بشکنید. نویسنده بیان می کند که بیشتر پیشرفت ها در علم و هند و در همه سطوح نتیجه قانون شکنی افراد بوده است. در انتها پیشنهاد نویسنده استفاده از گزاره ” چه میشد اگر…” است.

Fantastic solution

در ادامه نویسنده کتاب روشی برای خلق ایده ها که شامل ۵ گام است را معرفی کرده است. این ۵ گام عبارتند از:

۱) مشکل را تعریف کنید

۲) اطلاعات را جمع اوری کنید.

۳)در جست و جوی ایده ها باشید

۴) مسئله را فراموش کنید.

۵) ایده را اجرا کنید.

Fantastic solution

منبع : http://www.modirinfo.com/content

فاطمه Akar
بدون نظر

ارسال یک نظر

نظر
نام
ایمیل
وبسایت